1. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brześciu Kujawskim przyjmuje wnioski o leczenie osób uzależnionych od alkoholu, które posiadają miejsce zamieszkania lub pobytu na terenie Gminy Brześć Kujawski.
2. Leczenie osób uzależnionych co do zasady jest dobrowolne, a przymus leczenia może być nałożony wyłącznie przez Sąd.
3. Wniosek do Sądu mogą złożyć dwie instytucje:
4. Wniosek do Komisji może złożyć każdy, kto ma uzasadnione podejrzenie, że dana osoba jest uzależniona. Jednak najlepiej, gdy osobą zgłaszającą problem jest członek najbliższej rodziny, dobrze znający skale problemu i sytuację rodzinną.
5. Ponadto, wniosek o leczenie mogą złożyć instytucje takie jak: Policja, Brzeski Ośrodek Pomocy Społecznej.
6. Osoba uzależniona może z własnej inicjatywy przyjść po pomoc i poradę w sprawie podjęcia leczenia.
7. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście lub drogą pocztową.
8. Na przymusowe leczenie można kierować osoby, które w związku ze swoją chorobą alkoholową:
9. Wszczęcie procedury dotyczącej zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego następuje z chwilą złożenia przez wnioskodawcę wniosku o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego osoby uzależnionej bądź na wniosek instytucji zewnętrznej.
10. Komisja nie jest zobowiązana do rozpatrywania wniosków anonimowych.
11. Po otrzymaniu wniosku o zobowiązanie do poddania się leczeniu odwykowemu Komisja rozpatruje go pod względem zasadności prowadzonej procedury.
12. Zaproszenie na spotkanie GKRPA jest wysyłane dwukrotnie za zwrotnym potwierdzenie odbioru. W przypadku dwukrotnego niestawienia się osoby zaproszonej na spotkanie (bez usprawiedliwienia), Komisja rozważa możliwość:
13. Procedura sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego może być uruchomiona w następujących przypadkach:
14. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy po wpłynięciu wniosku Komisji o przymusowe leczenie uczestnika. Jeżeli w danej sprawie brak jest opinii biegłego to Sąd kieruje taka osobę na badanie. Komisja nie wpływu na czas rozpatrzenia sprawy przez Sąd. Sąd może na podstawie zebranych dowodów (opinii biegłych, zeznań uczestnika, świadków, wywiadu Policji) wydać następujące orzeczenie:
15. Sąd orzeka o obowiązku leczenia odwykowego w formie postanowienia, od którego przysługuje apelacja. Sądowy obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż dwa lata od uprawomocnienia się orzeczenia sadu. Na czas trwania obowiązku leczenia sąd może ustanowić nadzór kuratora.