1. Inicjowanie działań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, w tym:
zwiększenie dostępności wsparcia terapeutycznego i rehabilitacyjnego dla osób zagrożonych uzależnieniem i uzależnionych od alkoholu i narkotyków oraz ich otoczenia w tym w szczególności rodzinom w/w osób,
udzielanie osobom uzależnionym i członkom ich rodzin pomocy psychologicznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie poprzez:
prowadzenie działań informacyjnych, edukacyjnych i szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii, w tym w szczególności dedykowanych dzieciom i młodzieży,
motywowanie osób uzależnionych od narkotyków do podjęcia dobrowolnego leczenia odwykowego,
wspieranie działań instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służących profilaktyce i rozwiązywaniu problemów alkoholowych i narkomanii,
opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Brześć Kujawski dotyczących:
opiniowanie wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, w zakresie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Gminy Brześć Kujawski w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
2. Komisja, na wniosek stron mających interes prawny lub obowiązek, wszczyna postępowanie w sprawie nadużywania alkoholu, jeśli nadużywanie alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematyczne zakłócanie spokoju i porządku publicznego.
3. Komisja może, ze względu na ważny interes rodzinny i społeczny wszcząć postępowanie z urzędu wobec osób nadużywających alkoholu, podejmując działania motywujące osobę uzależnioną do podjęcia leczenia odwykowego.
4. W sprawach o nadużywanie alkoholu i zażywanie narkotyków w związku z zaistnieniem przesłanki ustawowej tj. rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematyczne zakłócanie spokoju i porządku publicznego oraz po wyczerpaniu wszelkich możliwości, Komisja podejmuje działania zmierzające do orzeczenia przez Sąd zastosowania, wobec osoby nadużywającej alkoholu lub narkotyków, obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
5. W celu realizacji zadań Komisja może żądać udzielenia jej informacji dotyczących osób nadużywających alkoholu w szczególności od: Policji, Ośrodka Pomocy Społecznej, izby wytrzeźwień, zakładu pracy.
Gizela Gliszczyńska – Przewodnicząca Komisji,
ks. Maciej Jasiński - Zastępca Przewodniczącego,
Henryk Marczewski, ks. Ireneusz Juszczyński, Ewa Kończyńska , Jolanta Jaranowska, Robert Wójtowicz, Eugeniusz Golasiński, Irena Ochmańska, Elżbieta Bilińska, Magdalena Mierzwicka, Grażyna Grabowska, Anna Sobczak - Członkowie Komisji