bckihBrzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło” oficjalnie funkcjonuje w nowej siedzibie przy ulicy Kolejowej 44. Wraz z przeniesieniem do nowopowstałego budynku, poszerzeniu ulegnie oferta kulturalna oraz propozycje zajęć, prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę pracowników.

Brześć Kujawski wzbogacił się o trzykondygnacyjny obiekt wielobryłowy, w którym swoją siedzibę znalazło Brzeskie Centrum Kultury, część wystawiennicza, restauracja, OSP Brześć Kujawski oraz pogotowie ratunkowe. W budynku „Wahadła” znajdziemy m.in. nowoczesną salę widowiskową, salę kameralną, liczne pracownie tematyczne oraz małe studio nagrań.
Centrum kultury na miarę XXI wieku to spełnienie marzeń wielu mieszkańców grodu Łokietka. W nowym obiekcie mieszkańcy będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz brać udział w kulturalnych wydarzeniach, nie tylko o zasięgu lokalnym.
Pomimo oddania obiektu do użytku, ograniczenia związane z pandemią nie pozwalają Brzeskiemu Centrum Kultury i Historii w pełni rozwinąć skrzydeł. Uroczyste otwarcie nastąpi bowiem dopiero, gdy zniesione zostaną obostrzenia dla sektora kultury. W ramach otwarcia pracownicy BCKiH planują wydarzenie, jakiego w historii Brześcia Kujawskiego jeszcze nie było.
Na chwilę obecną w „Wahadle” wznowione zostały próby i zajęcia grup artystycznych Brzeskiego Centrum Kultury. W najbliższych tygodniach planowane jest rozpoczęcie naboru do grupy teatralnej, na zajęcia fotograficzne oraz zajęcia dla DJ’ów. W miesiącach wiosenno-letnich zaplanowano liczne wydarzenia plenerowe, m.in. rajdy rowerowe, plenerowe koncerty w amfiteatrze czy gry w ogrodowe szachy. Jak zapowiadają pracownicy, wachlarz zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży rozwijany będzie w oparciu o zapotrzebowania i pomysły na nowe formy kulturotwórcze.