Dzień Sołtysa w gminie Brześć Kujawski
W Mirabelce spotkali się sołtysi z całej gminy Brześć Kujawski. Były życzenia, podziękowania i chwila oddechu od codziennych spraw wsi. Okazja? Dzień Sołtysa.
11 marca w całej Polsce docenia się ludzi, którzy stoją najbliżej mieszkańców. W przeddzień święta – 10 marca 2026 roku – w Mirabelce w Guźlinie odbyło się spotkanie sołtysów z gminy Brześć Kujawski.
Podziękowania dla liderów wsi
Uroczystość otworzył burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski. Przywitał sołtysów oraz zaproszonych gości i od razu podkreślił, jak ważną rolę pełnią w swoich miejscowościach.
Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski podkreślał w swoim wystąpieniu, że rola sołtysów ma ogromne znaczenie dla budowania silnych i zintegrowanych społeczności lokalnych, zwłaszcza w obecnych, wymagających czasach.
W sali nie brakowało rozmów o codziennych sprawach wsi.
Symboliczne upominki i słowa uznania
Podczas spotkania każdy z sołtysów otrzymał podziękowania oraz drobne upominki. Wśród nich znalazły się przypinki z napisem „SOŁTYS”. Niewielki gadżet, ale z dużą symboliką.
Słowa uznania skierowali także samorządowcy.
Podczas spotkania głos zabrał także Damian Adamski, przewodniczący Rady Miejskiej w Brześciu Kujawskim, który skierował do sołtysów słowa podziękowania i uznania za ich codzienną pracę na rzecz mieszkańców.
Do życzeń dołączył również Przemysław Ziemecki, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Czas rozmów i integracji
Spotkanie w Mirabelce było nie tylko oficjalną uroczystością. Była też chwila na spokojne rozmowy i integrację.
Sołtysi z różnych miejscowości gminy mogli wymienić się doświadczeniami. Jak radzą sobie z organizacją wydarzeń? Co działa w jednej wsi, a co warto przenieść do innej?
Atmosfera była spokojna i serdeczna. W końcu wielu z nich zna się od lat.
Dlaczego rola sołtysa jest tak ważna
Sołtys to często pierwsza osoba, do której mieszkańcy przychodzą z problemem. Sprawa lampy ulicznej. Pęknięta droga. Organizacja festynu.
To funkcja społeczna, wymagająca czasu, cierpliwości i dobrej znajomości ludzi.

